parafia-kamionna.pl

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

27.03.2022, 08:18

Od raptem kilku dni w pasie obok granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym ujęto aż 183 miejsc, więc pewną część rejonów województw podlaskiego i lubelskiego. Został wprowadzony na trzydzieści dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na stanowisko rządu. Rząd Mateusza Morawieckiego wyjaśnił zapoczątkowanie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią i działaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której wykorzystywani są migranci. Wedle opiniiZgodnie ze zdaniem rządu polskiego przywożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Pośród nich znajduje się grupa, która od kilku tygodni obozuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Oprócz tego rząd wskazywał też na zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których blisko z Polską ćwiczyć będzie około dwieście tysięcy żołnierzy rosyjskich i białoruskich. Według konstytucji, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, kiedy w przypadku szczególnych niebezpieczeństw środki konstytucyjne nie są wystarczające. Tymczasem ustalenie prezydenta o nałożenie stanu wyjątkowego ma możliwość anulowania Sejm, zatem już dziś zajmuje się sprawą.

Do przedstawicieli opozycji zwrócił się również szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator specjalnych służb Mariusz Kamiński, który mówił o szczegółach zagrożenia swobody naszego kraju a także integralności granic naszego państwa. Podkreślił też, że państwo białoruskie prowadzone w tym momencie przez reżim prezydenta Łukaszenki, uskutecznia wielką międzynarodową operację turystyki migracyjnej. Poza tym wskazał, iż białoruski reżim uruchomił całkiem niedawno połączenia z Libanem. Z kolei Tomasz Siemoniak, poseł Koalicji Obywatelskiej podał do ogólnej wiadomości, że w imieniu klubu KO składa wniosek dotyczący uchylenia rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Dostrzegł, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma mowy o tym, że aktualne zagrożenie nie może być usunięte z wykorzystaniem istniejących już środków. Koniec końców Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij